Altius Porvoon Taitoluistelijat

Historia


Kauan sitten, vuonna 1998, perustettiin Porvoossa miniminorisarjaan muodostelmajoukkue, joka vuonna 1999 sai nimen Altius. Vuodesta 2000 joukkue kilpaili kaksi kautta minoreissa ja kaksi kautta noviiseissa ennen siirtymistään kansallisiin junioreihin. Kansallisessa sarjassa joukkue pinnisteli aina eteenpäin ahkerasti treenaten ja kehittyen vuodesta 2004 vuoteen 2010. Kuuden kauden jälkeen joukkue viimein pääsi siihen pisteeseen, että nousu SM-juniorisarjaan toteutui! Hienon SM-juniorikauden jälkeen Altius siirtyi takaisin kansallisiin junioreihin, jossa Altius luistelee kovalla vaihdilla, näyttävällä esiintymisellä ja antaen aina kaikkensa!  


Tällä sivulla voit selailla menneiden kausien tuloksia ja teemoja.

2015-2016

Sarja: Kansalliset juniorit

Teema: Sataman tytöt

Sijoitus loppukisoissa: 5/13

Luistelijat: Kiia Aalto, Sara Andersson, Anna Asikainen, Marica Forsman, Saga Halonen,  Miina Hoikka (C), Linda Juusti, Ninna Kaasinen, Nelli Kaunisto (C), Liia Keravuori, Hilma Kosunen, Ruut Launo, Krista Lindqvist (C), Kiia Metso, Milla Orava, Pinja Orpana, Julia Roine, Lillebi Seistola & Milla Vierikko 

Valmentajat: Ilona Tiala, Anu Lönnroth ja Sanni Korhonen

Joukkueenjohtajat: Sanja Kokljuschkin & Saila Asikainen

2014-2015


Sarja: Kansalliset juniorit

Teema: Tarantella

Sijoitus loppukisoissa: 9/12

Luistelijat: Kiia Aalto, Sara Andersson, Anna Asikainen, Marica Forsman, Monica Forsman, Saga Halonen,  Miina Hoikka, Ida Järvi (C), Ninna Kaasinen, Nelli Kaunisto (C), Hilma Kosunen, Elina Kytömäki, Ruut Launo, Krista Lindqvist (C), Ada Markkanen, Kiia Metso, Ilse Mielikäinen, Pinja Orpana, Julia Roine & Milla Vierikko 

Valmentajat: Ilona Tiala ja Sanni Korhonen

Joukkueenjohtajat: Sanja Kokljuschkin & Saila Asikainen
 

2013-2014

Sarja: Kansalliset juniorit

Teema: MIB, Men in black

Sijoitus loppukisoissa: 8/12

Luistelijat: Heidiye Ainetdin, Sara Andersson, Anna Asikainen, Marica Forsman, Monica Forsman,  Miina Hoikka, Ida Järvi, Ninna Kaasinen, Nelli Kaunisto, Krista Lindqvist, Sara Malin, Ada Markkanen, Ilse Mielikäinen, Aino Peltola & Julia Roine 

Valmentajat: Ilona Tiala ja Jonna Korhonen


2012-2013

Pronssia HL:n kutsukilpailuista!!

Pronssia Jyväskylän valintakisoista!! :)

Sarja: Kansalliset juniorit

Teema: Lumikki ja metsästäjä

Sijoitus loppukisoissa: 5/13

Luistelijat: Heidiye Ainetdin, Roosa Anttonen, Tinja Backlund, Monica Forsman, Linda Hekko, Anniina Hoikka, Ida Järvi, Nelli Kaunisto, Sanni Korhonen (C), Elina Kytömäki, Ruut Launo, Krista Lindqvist, Anu Lönnroth (C), Sara Malin, Ada Markkanen, Ines Mielikäinen, Camilla Nyqvist, Aino Peltola, Julia Roine, Janina Silvennoinen, Iris Sulander, Henna Timperi, Katri Vanttola

Valmentajat: Ilona Tiala, Jenni Salo ja Jonna Korhonen


2011-2012

 

Kouvolan loppukisoista!!

Sarja: Kansalliset juniorit

Teema: Don't stop believing

Sijoitus loppukilpailuissa: 7/16                                                                                                                                                                                    

Luistelijat: Aino-Kaisa Akkanen, Roosa Anttonen, Monica Forsman, Siiri Haarma, Linda Hekko, Janina Hietala, Anniina Hoikka, Lilja Kokkola, Sanni Korhonen (C), Elina Kytömäki, Ruut Launo, Krista Lindqvist, Anu Lönnroth (C), Sara Malin, Milla Muuronen, Camilla Nyqvist, Tiia Ranto, Julia Roine, Iris Sulander, Henna Timperi, Katri Vanttola

Valmentajat: Ilona Tiala ja Jenni Salo


2010-2011

Lyhytohjelman teema: Yiruma: Kiss the rain

Vapaaohjelman teema: Saksikäsi Edward

Sarja: SM-juniorit 
Sijoitus loppukilpailussa: hopeafinaali 1/3 

Luistelijat: Aino-Kaisa Akkanen, Roosa Anttonen, Christa Bergström, Janina Hietala, Anniina Hoikka, Ida Järvi, Jonna Korhonen, Sanni Korhonen, Jenna Kortelainen (C), Rosi Launo, Ronja Lindroos, Anu Lönnroth, Pia Lönnroth, Emilia Niemi, Camilla Nyqvist, Juulia Pynnönen (C), Siiri Toropainen, Vilma Varilo

Valmentajat: Ilona Tiala ja Jenni Salo


2009-2010


Kultaa Myyrmäen kutsukisoista

1. valintakilpailun pronssimitaleita odotellessa

Sarja: Kansalliset juniorit
Teema: Singin' in the Rain
Sijoitus loppukilpailussa: 4/21

Luistelijat: Aino-Kaisa Akkanen, Carina Bergström (C), Christa Bergström , Krista Hentunen, Janina Hietala, Ida Järvi, Jonna Korhonen, Sanni Korhonen, Jenna Kortelainen, Sabine Kullberg (C), Ronja Lindroos, Anu Lönnroth, Pia Lönnroth, Juulia Pynnönen, Katariina Rantala (C), Elina Soinio, Vilma Varilo, Tita Vuoksenturja

Valmentajat: Ilona Tiala ja Jenni Salo


2008-2009





Sarja: Kansalliset juniorit
Teema: Mamma Mia!
Sijoitus loppukilpailussa: 8/21

Luistelijat: Lisa Aalto, Carina Bergström (C), Christa Bergström , Krista Hentunen, , Jonna Korhonen, Sanni Korhonen, Jenna Kortelainen, Maria Kosonen, Ronja Lindroos, Nhi Pham, Juulia Pynnönen, Katariina Rantala, Nitta Ruotsalainen (C), Linda Silvennoinen, Elina Soinio, Saara Tamminen, Vilma Varilo, Tita Vuoksenturja

Valmentajat: Anne Siitonen ja Susanna Hirvonen


2007-2008






Sarja: Kansalliset juniorit
Teema: Itämainen taistelu
Sijoitus loppukilpailussa: 9/17

Luistelijat: Lisa Aalto, Carina Bergström (C), Christa Bergström , Krista Hentunen, Jenna Hentunen , Jonna Korhonen, Sanni Korhonen, Jenna Kortelainen, Maria Kosonen, Saija Paldanius, Nhi Pham, Anna Poranen, Juulia Pynnönen, Katariina Rantala, Nitta Ruotsalainen (C), Linda Silvennoinen, Elina Soinio, Saara Tamminen, Tiina Vainio

Valmentajat: Ardo ja Julia Rennik


2006-2007





Sarja: Kansalliset juniorit
Teema: Moulin Rouge
Sijoitus loppukilpailussa: 5/12

Luistelijat: Lisa Aalto, Sini Aalto, Carina Bergström, Christa Bergström , Krista Hentunen, Jenna Hentunen, Senni Kallio, Jenna Kortelainen, Sabine Kullberg, Katri Lahti, Milla Larsson, Marjo Mustonen, Saija Paldanius, Jenny Pietikäinen (C), Anna Poranen, Nitta Ruotsalainen , Heini Sihvonen, Linda Silvennoinen, Annina Salmi (C), Elina Soinio, Tiina Vainio, Isabel Vikström

Valmentajat: Ardo ja Julia Rennik


2005-2006





Sarja: Kansalliset juniorit
Teema: Unimaailma
Sijoitus loppukilpailussa: 4/11

Luistelijat: Lisa Aalto, Sini Aalto, Carina Bergström, Christa Bergström, Jenna Hentunen, Senni Kallio, Sabine Kullberg, Katri Lahti, Noora Laitinen, Marjo Mustonen, Jenny Pietikäinen, Anna Poranen, Nitta Ruotsalainen, Heini Sihvonen, Annina Salmi (C), Elina Soinio, Tiina Vainio, Isabel Vikström, Rebecka Vikström (C)

Valmentajat: Ardo ja Julia Rennik


2004-2005





Sarja: Kansalliset juniorit
Teema: Pako keskiaikaan
Sijiotus loppukilpailussa: 2/5

Luistelijat: Lisa Aalto, Sini Aalto, Carina Bergström, Christa Bergström, Erika Forsblom, Emilia Haag, Janna Hujanen (C), Senni Kallio, Riikka Kuusimurto, Katri Lahti, Tia Lepistö, Essi Mustonen, Marjo Mustonen, Jenny Pietikäinen, Anna Poranen, Nitta Ruotsalainen, Heini Sihvonen, Annina Salmi (C), Elina Soinio, Mirka Taipale, Isabel Vikström, Rebecka Vikström

Valmentajat: Ardo ja Julia Rennik


2003-2004





Historiallinen osallistumisemme French Cupiin!

Sarja: Noviisit
Teema: Tarzan
Kultafinaalin sijoitus: 12/12
French Cup: 9/14

Luistelijat: Lisa Aalto, Sini Aalto, Carina Bergström, Erika Forsblom, Janna Hujanen, Pia Järvimäki, Senni Kallio, Jenna Lehtola, Noora Laitinen, Tia Lepistö, Essi Mustonen, Marjo Mustonen, Jenny Pietikäinen, Petriina Piuhola, Heini Sihvonen, Annina Salmi (C), Mirka Taipale, Malla Tomminen, Isabel Vikström, Rebecka Vikström (C)

Valmentajat. Ardo ja Julia Rennik


2002-2003



Sarja: Noviisit
Teema: Paratiisi
Kultafinaalin sijoitus: 10/12

Luistelijat: Lisa Aalto, Sini Aalto, Carina Bergström, Erika Forsblom, Janna Hujanen, Pia Järvimäki, Jenna Lehtola, Noora Laitinen, Tia Lepistö, Essi Mustonen, Marjo Mustonen, Jenny Pietikäinen, Petriina Piuhola, Maria-Linnea Rautanen, Heini Sihvonen, Annina Salmi (C), Mirka Taipale, Malla Tomminen, Isabel Vikström, Rebecka Vikström (C), Noora Väisänen

Valmentajat: Ardo ja Julia Rennik


2001-2002



Sarja: Minorit
Teema: Venetsia
Kultafinaalin sijoitus: 12/12


2000-2001




Sarja: Minorit
Teema: Länkkäri


Altiuksen synty vuonna 1998




Sarja: Miniminorit